Těšte se s námi na XV. ročník nezapomenutelné události v Napajedlích.
15. festival vážné hudby Pocta Rudolfu Firkušnému se tentokrát uskuteční 8. - 10. listopadu. Světovému klavíristovi, napajedelskému rodákovi Rudolfu Firkušnému je od roku 2008 věnována každoroční festivalová přehlídka vážné hudby a jejích interpretů. Tradičně se třídenní akce koná v Koncertní síni Rudolfa Firkušného — Klášterní kapli. Pořádáním festivalu vyjadřuje město úctu svému slavnému rodákovi, výjimečnému interpretovi světové hudební scény, jehož jméno bylo v období komunistické totality úspěšně zapomínáno.
* Dnes jeho odkaz obnovujeme a přibližujeme dalším generacím. Festival se koná symbolicky v čase, kdy si připomínáme Sametovou revoluci, která po 40 letech umožnila světoznámému pianistovi návrat na česká pódia. V roce 2008 si nikdo netroufal předpovídat, že sedmitisícové město Napajedla bude pravidelně hostit vynikající klavíristy a interprety vážné hudby, a že se připojí k městům s takovou festivalovou tradicí. Rok od roku rostl zájem návštěvníků, ale co je neméně důležité, i vynikajících muzikantů. Festival poskytuje každým rokem kvalitní přehlídku vážné hudby a jejích interpretů a je výjimečnou společenskou událostí pro celý region.
Program festivalu:
• Pátek 8. listopadu • Michal Pospíšil • klavírní virtuos
Michal Pospíšil se narodil do hudební rodiny v roce 1998 v Šumperku, kde také navštěvoval základní uměleckou školu. Vystudoval Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži ve třídě MgA. Ondřeje Hubáčka. Během studií získal s hudbou Jaroslava Ježka první cenu na mezinárodní soutěži Pro Bohemia v Ostravě (2016). V roce 2024 absolvoval kompletním provedením prvního dílu Dobře temperovaného klavíru Johanna Sebastiana Bacha na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně pod vedením prof. Jana Jiraského a MgA. Pavla Zemena. Mezi jeho nedávné úspěchy patří například reprezentace České republiky na koncertě zemí Visegrádské čtyřky v Miláně (2023), nebo obdržení Prémie Nadace Leoše Janáčka (2022). Zúčastnil se mnoha mistrovských kurzů u renomovaných umělců (Martin Kasík, Giedre Lukšaite-Mrázková, Ivan Klánský, Lukáš Klánský, Magdalena Lisak, Konrad Skolarski aj.). V současnosti působí jako pedagog na kroměřížské konzervatoři a je také varhaníkem na kůru chrámu sv. Mořice v Kroměříži.
Recitál Michala Pospíšila:
Johann Sebastian Bach
Preludium a fuga C dur BWV 846 (1. díl Dobře temperovaného klavíru)
Preludium a fuga h moll BWV 893 (2. díl DTK)
Preludium a fuga es moll BWV 853 (1. díl DTK)
Leoš Janáček – Sonáta 1. X. 1905
Karel Boleslav Jirák – Klavírní sonáta č.2 op.64
Alexandr Nikolajevič Skrjabin – Sonáta č.5, op.83
• Sobota 9. listopadu • Český ráj to naposlech • komorní koncert k roku české hudby
Společná láska ke komorní hudbě svedla na pódium hudebníky, kolegy a přátele Kristinu Hrubou Czajkowskou (housle), Pavlu Markovou (klavír), Lucii Kašpárkovou (soprán) a Davida Hrubého (violoncello).
Komorní koncert k roku české hudby s podtitulem “Český ráj to na poslech” přináší skvostná komorní díla velkých českých skladatelů a dává vyniknout jejich hudební rozmanitosti v pestrosti nástrojových kombinací. Zádumčivost melodií v kontrastu s nespoutaným lidovým entusiasmem Dvořákových Dumek pro klavírní trio, podmanivost Sukovy Písně lásky či hravost písní Bohuslava Martinů, rezonují v českém posluchači o to více, že česká hudební tradice je v každém z nás neodmyslitelně hluboko zakořeněna.
Program:
A. Dvořák / arr. M. Kolacia
Biblické písně, op. 99
Slyš ó Bože!
Při řekách babylónských
Zpívejte Hospodinu píseň novou
J. Suk / arr. J. Kocian
Píseň lásky
L. Janáček
Pohádka pro violoncello a klavír
Con moto - Andante
Con moto - Adagio
Allegro
B. Martinů
Nové slovenské písně
Eště jednu sestru mám
Povedz že mi, povedz
Mala som já rukávce
B. Martinů
Árie Pascaliny z opery Hry o Marii
—----------přestávka—---------
A. Dvořák
Klavírní Trio č. 4 "Dumky", op. 90
Lento maestoso
Poco adagio
Andante
Andante moderato
Allegro
Lento maestoso
• Neděle 10. listopadu • Camerata Cremsiriensis
Camerata Cremsiriensis vznikla v roce 2006, původně jako smyčcový orchestr, později jako komorní seskupení, jehož ideou byla koncertní spolupráce vynikajících studentů Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž s jejich pedagogy - zkušenými sólisty, komorními hráči a vedoucími nástrojových skupin v symfonických orchestrech. Těžištěm repertoáru jsou skladby starých mistrů například: J. S. Bacha, P. J. Vejvanovského, A. Corelliho, G. F. Handela, A. Vivaldiho, J. V. Stamice, J. Zacha, J. Haydna, W. A. Mozarta, ale také A. Dvořáka, J. Suka, E. Griega, C. Saint-Saense, B. Martinů, S. Barbera a dalších. Soubor disponuje také vlastními úpravami známých skladeb klasického repertoáru, či hudby ovlivněné jazzem a lidovou tvorbou. Zazní skladby A. Dvořáka, J. Brahmse, I. Albenize, D. Šostakoviče, S. Prokofjeva v provedení pedagogů Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž:
Program:
D. Šostakovič: Smyčcový kvartet č. 7
I. Allegretto
II. Lento
III. Allegro - Allegretto - [Adagio]
Alžběta Domincová, Eva Mertová - housle, Valentýna Burešová - viola, Barbora Švábová - violoncello
I. Albeniz: Asturias
Jaroslav Minář - kytara, Ondřej Hubáček - klavír
J. Brahms: Uherské tance č. 10, 17
Kamil Žvak, Magdaléna Žmolíková, Barbora Švábová - violoncella, Ondřej Hubáček - klavír
—přestávka—
S. Prokofjev: Předehra na hebrejská témata op. 34
Aleš Janeček - klarinet
Patrik Sedlář, Jaromír Kučera - housle
Pavel Nikl - viola
Kamil Žvak - housle
Ondřej Hubáček - klavír
J. Sibelius: Impromtus op. 5
W. Kilar: Orawa
Studentský komorní orchestr Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž
Skladby A. Dvořáka, J. Brahmse, I. Albenize zazní v úpravě O. Hubáčka a jeho studentů 3. ročníku Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž.
Začátky koncertů v 18.00
Vstupné: 150,- / 100 ,- senioři a studenti.
Prodej vstupenek pouze na místě koncertu.
Klub kultury Napajedla, p. o.
Komenského 304
763 61 Napajedla
Tel.: 577 941 073
klub.kultury@napajedla.cz