Kalendář akcí

Kľaku a Ostrému Grúni Napajedla

Přidat událost do kalendáře

Neděle, 01.03.2015 / 14:00 / Výstavní sál Muzea Napajedla

Přijďte do výstavního sálu Muzea Napajedla na výstavu Kľaku a Ostrému Grúni Napajedla, která připomíná silné přátelské vazby mezi Napajedly a dvěma slovenskými obcemi.

Dne 21. 1. 1945 byly vypáleny a vyvražděny obce Kľak a Ostrý Grúň německou jednotkou Edelweiss. Přátelství mezi obcemi vzniklo v podzimních měsících roku 1945, kdy občané Napajedel vyjeli pomoci postiženým slovenským obcím. Tyto vazby trvají dodnes.

Nejedná se o klasicky pojatou výstavu vypovídající o historii jako spíše připomínku odkazující k tragickým událostem a následnému vzniku přátelství. Návštěvník neodejde s hromadou informací, ale se zážitkem, který ho možná přiměje zajímat se o problematiku hlouběji. Autorka výstavy (studentka Ateliéru prostorové tvorby UTB ve Zlíně) počítá s aktivním zapojením diváka např. v podobě nastaveného zrcadla nebo vyzývá k zamyšlení nad neukončeným soupisem vypálených obcí.

Výstavu, která je připomínkou dlouholeté družby našeho města a obcí Kľak a Ostrý Grúň, můžete zhlédnout do neděle 1. března v běžné otevírací době muzea.

Jozef Adamov - jeden z mála těch, kteří se jakoby zázrakem před fašisty zachránili

První zájezd z Napajedel do Kľaku (1960)

 Družba v Napajedlích (1959)

 

Chcete vědět víc?

Z Napajedelských novin - únor 2012únor 2013únor 2014

Wikipedie - Masaker v Kľakovskej doline

ČT 24 - Slováci mají vlastní Lidice - Kľak a Ostrý Grúň 

Obec Kľak

Obec Ostrý Grúň


Nahoru Přesunout se na začátek stránky

© 2021 Klub kultury Napajedla
Realizace rotate Rotate