Kalendář akcí

Jaroslav Kovanda: Obrazy, sochy, texty

Přidat událost do kalendáře

Čtvrtek, 15.01.2015 / 09:00 / Výstavní sál Muzea Napajedla

Vernisáží ve čtvrtek 8. 1. 2015 v 19 hodin se v Muzeu Napajedla otevře výstava všestranného zlínského umělce Jaroslava Kovandy.

  

Přijďte zhlédnout jeho tvorbu z doby nedávné – obrazy, sochy, ale i texty. Jaroslav Kovanda se totiž kromě kresby, malby a sochařství věnuje i próze, publicistice a typografické práci. Výstavu můžete navštívit do 1. 2. 2015 v běžné otevírací době muzea.

Jaroslav Kovanda (1941) absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu Zdeňka Nejedlého v Uherském Hradišti, kamenosochařský obor u profesora Jana Habarty, v roce 1963. Jeho následné utkání s životem však bylo komplikované, pracoval například jako kulisák, topič, učitelvýtvarné a dramatické výchovy… Jako scénograf externě spolupracoval s nynějším Městským divadlem Zlín a zlínskými ochotníky. Od roku 1989 vydal 16 knih, převážně poezie, ale i román Gumový betlém, za nějž získal v roce 2011 nominaci na Cenu Josefa Škvoreckého. V témže roce byl barrandovskými ateliéry oceněn i jeho filmový scénář s názvem „Maria“.  V letech 1997 – 2006 vydával a redigoval časopis pro současnou poezii Psí víno. První výstavu obrazů a plastik měl v roce 1972 v Žarošicích, pak v Divadle pracujících v Gottwaldově, v roce 1974 v ostravském Divadle hudby, v gottwaldovském Díle (1986), zúčastnil se řady kolektivních výstav v Brně, v Trenčíně, Praze aj. Poslední větší výstavy obrazů a soch měl v roce 2004 v Panském domě v Uherském Brodě, ve zlínské Alternativě (2011) a ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti (2014).  Jako výtvarník je solitér, má rád malíře a sochaře Botera, suverénního surrealistu René Magritta, ale především ty, „kterým to tak nešlo, jako například Rembrandt“, jak se kdysi vyjádřil kunsthistorik V. V. Štech.  Dříve čerpal především z atmosféry rodiště jeho matky, z Archlebova u Kyjova, poslední dobou se zabývá víc Zlínem, kde žije, a nevyhýbá se ani současným tématům.  Jaroslav Kovanda je nositelem Ceny města Zlína za rok 2013.

Více o Jaroslavu Kovandovi zde a zde.


Nahoru Přesunout se na začátek stránky

© 2021 Klub kultury Napajedla
Realizace rotate Rotate