Kalendář akcí

Festival vážné hudby Pocta Rudolfu Firkušnému

Přidat událost do kalendáře

Pátek, 14.11.2014 do Neděle, 16.11.2014 / 17:00 / Klášterní kaple

Festival je každoročně pořádán na počest slavného napajedelského rodáka Rudolfa Firkušného. Letošní, již sedmý ročník, nabízí výjimečně kvalitní program, pozvání na něj přijali špičkoví interpreti. Festival zahájí v pátek italský umělec Carlo Grante, hrdý žák Rudolfa Firkušného. V sobotu vystoupí mezinárodně uznávané duo - Monika Knoblochová (cembalo) a Clara Nováková (flétna). Nedělní závěrečný koncert bude již tradičně patřit Komornímu orchestru Camerata Cramsiriensis.

Festival proběhne od pátku 14. do neděle 16. listopadu v koncertní síni Rudolfa Firkušného - Klášterní kapli. Všechny koncerty začínají v 17 hodin a vstupné je dobrovolné.

 

Pátek 14. listopadu

Carlo Grante

  

Carlo Grante je dnes jedním z nejaktivnějších pianistů. Jeho koncertní repertoár je velmi obsáhlý a zahrnuje mistrovská díla hlavních skladatelů stejně jako důležité skladby těch méně známých. Jeho diskografie sahá k více než padesáti vydaným CD. Carlo Grante žije v Římě, ale objevuje se jako sólista u významných orchestrů jako drážďanský Staatskapelle, The Royal Philharmonic v Londýně, vídeňský Symphony nebo milánský Pomeriggi Musicali. Carlo Grante je také široce vydávaným spisovatelem klavírní literatury.

 

Sobota 15. listopadu

Monika Knoblochová

Monika Knoblochová studovala cembalo na Akademii múzických umění a zároveň muzikologii na Karlově Univerzitě v Praze. Studovala na Dresdner Akademie für alte Musik a také na Hochschule für Musik v Kolíně nad Rýnem. Nahrála celou řadu CD a pravidelně nahrává pro Český rozhlas. Monika Knoblochová pravidelně vystupuje jako sólistka i komorní hráčka doma i v zahraničí (Německo, Rakousko, Belgie, Francie, Polsko, Španělsko). Její rozmanitý repertoár sahá od autentické interpretace staré hudby přes klasiku až k soudobé hudbě.

Clara Nováková

Absolvovala studia na Vysoké hudební škole ve Stuttgartu a později na Conservatoire National Supérieur v Paříži, kde obdržela Premier Prix. Je laureátkou několika mezinárodních soutěží (Palmi, Ancona, Stresa) a nositelkou řady ocenění (Rotary-Preis Stuttgart, Pro Musicis Award ad.). Působila jako 1. flétnistka Ensemble Orchestral de Paris. Nyní vystupuje jako sólistka na nejvýznamnějších pódiích a festivalech  (Salle Pleyel -  Paříž, Weill Hall / Carnegie Hall - New York, City Hall Theater - Hong Kong). Velmi se zasazuje o soudobou hudbu, intenzívně spolupracuje s mnoha skladateli a byla jí věnována řada hudebních děl. Nahrává pro rozhlas i televizi v řadě evropských států. Od roku 2013 je Profesorkou Fletny na Soochou University, Suzhou v Číně.

 

Neděle 16. listopadu

Komorní orchestr Camerata Cremsiriensis

Camerata Cremsiriensis je komorní seskupení, které vzniklo v roce 2010 a jeho ideou byla hned od počátku komorní spolupráce studentů Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž s jejich pedagogy. Ti jsou zároveň zkušenými sólisty a vedoucími skupin v profesionálních orchestrech (Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Moravská filharmonie Olomouc). Vzniká tak velice tvůrčí atmosféra, která je přínosná pro studenty i pedagogy.

Na nedělním koncertě vystoupí sólisté Ivana Mikesková, Anna Mikolajková, Renata Šňupíková, Jaroslav Krátký a Pavel Hána. Řídí Jiří Kadavý.

 

PROGRAM:

Pátek 14. listopadu

17:00     Klášterní kaple

Carlo Grante – piano

 

Schumann

Sonata in F# minor, Op. 11

Introduzione. Allegro vivace

Aria

Scherzo e Intermezzo

Finale. Allegro un poco maestoso

 

Piano Sonata in F minor, Op. 14

Allegro Scherzo. Molto comodo

Quasi Variazioni. Andantino de Clara Wieck

Prestissimo possibile

 

Přestávka

 

Piano Sonata in G minor, Op. 22

So rasch wie möglich

Andantino

Scherzo

Rondo. Presto

 

Po skončení koncertu (přibližně 19.00 hod.) - MUZEUM NAPAJEDLA - promítání dalšího dílu dokumentárního cyklu Vzpomínky na Rudolfa Firkušného, tentokrát vzpomíná Veronika Firkušná při návštěvě Napajedel v roce 2012.  

 

Sobota 15. listopadu

17:00     Klášterní kaple

Clara Nováková – flétna

Monika Knoblochová – cembalo

 

Carl Philipp Emanuel Bach

Sonata a moll, H. 555

Andante

Allegro

Vivace

 

Jiří Čart

Sonata G dur

Largo

Allegro di molto

Tempo giusto

 

František Benda

Sonáta e moll 

Largo, mà un poco andante

Arioso, un poco allegro

Presto

 

Přestávka

 

Johann Sebastian Bach

Sonáta Es dur , BWV 1031

Allegro moderato

Siciliano

Allegro

 

Jan Novák

Choreae Vernales for Flute and Harpsichord

Con liberta - Allegretto

Andante

Lento - Allegro - Tranquillo – Allegro

 

Tento koncert byl umožněn díky podpoře fondu School of Music, Soochow University, Cina.

(This concert was realized thanks to the Professional Development Fund of the School of Music, Soochow University, China).

 

Neděle 16. listopadu

17:00     Klášterní kaple

Komorní orchestr Camerata Cremsiriensis

Ivana Mikesková – housle

Anna Mikolajková, Renata Šňupíková – zobcové flétny

Jaroslav Krátký – housle

Pavel Hána – viola

řídí: Jiří Kadavý

 

J. S. Bach

Koncert pro housle a orchestr E dur BWV 1042

Allegro

Adagio

Allegro assai

 

J. S. Bach

Braniborský koncert č. 4

Allegro

Andante

Presto

 

S. Barber

Adagio pro smyčce op. 11

 

Bohuslav Martinů

Divertimento (Serenáda č. 4) pro komorní orchestr

Allegro

Andante moderato

Allegretto

 

Po dobu trvání festivalu si můžete v přilehlé kavárně Café Klášter prohlédnout výstavu Rudolf Firkušný - Největší český pianista, kterou nám zapůjčilo Moravské zemské muzeum v Brně.


Nahoru Přesunout se na začátek stránky

© 2021 Klub kultury Napajedla
Realizace rotate Rotate